top of page

Hayal Defterindeki Minik Kalemler

2023'te iki değerli kitaba imza atan yazar-eğitim koçu DÖNDÜ POLAT'ın ilkokullu yazarlarla oluşturduğu "Hayal Defterindeki Minik Kalemler" kitabı ilgi görmeye devam ediyor. Çok aktif bir eğitim yaşamı bulunan yazar bu meşaleyi tüm eğitsel tepelerin ardına ve zirvesine taşıyarak bizleri ışıtmaya devam ediyor.Önsöz

 

Bir çocuğa verebileceğimiz en önemli hediye onlara sorumluluk vermek ve özgürlüğü hissettirmektir. Bu çalışmayı tasarlarken öğrencilerimize duyduğumuz güvenle onların yaratıcılığını keşfetmek ve özgür bir alan yaratarak hayal güçlerinin varabileceği noktaları görmek istedik.


Okumak ve okuduğunu anlamak hayatımızın her döneminde çok büyük önem taşımaktadır. İş yerimizde, okulda, sınavlarımızda ve hayatımızın birçok noktasında zamanı iyi değerlendirmemiz gerekmektedir. Hızlı okuma egzersizleri ile ilgili teknik geliştirme konusunu okulumuzda öğrencilerimizle buluşturma aklımıza geldiğinde çocuklarımızın dikkatlerinin daha gelişeceği, beyinlerinin daha hızlı öğrenmeye başlayacağı, okuduğunu anlamakla hayata bakışlarının değişeceği gerek dersleri ile ilgili çalışmalarında gerekse ileriki yaşlarında iş hayatlarında hızlı okumanın faydalarını görmeye başlayacaklarını göreceklerini düşündük.


Koyduğumuz hedeflerde ulaşmanın en iyi yolu doğru zamanda doğru insanlarla karşılaşmaktır. Döndü Polat öğretmenimizin bu derste öğrencilerimizle buluşması neticesinde bu güzel kitap ortaya çıkmıştır.


Bu kıymetli çalışmayla çocuklarımızın hayatında bırakılacak anlamlı iz çocuklarımızın ileride başaracaklarının başlangıcı olması ve güzel başarılara imza atmalarını temenni ediyorum.

Bu çalışmada büyük emek harcayan değerli öğretmenimiz DÖNDÜ POLAT’a, çocuklarımıza, onları yetiştiren öğretmen ve ailelerine teşekkür ediyorum.

 

KEREM OSMANOĞLUKitaba Başlarken

 

Okumak sihirdir. Bu sihrin ürünü ise öğrenmektir. Bilmediğiniz dünyaları size tanıtır, bilmediğiniz coğrafyaları size gezdirir, bilinmeyen kapıları aralar, bildiklerinizin ayrıntılarını detaylarını benzerliklerini veya farklılıklarını size gösterir. Bundan dolayı okumak sihirdir.

3-A ve 3-C sınıfları ile çıktığımız okuma yolculuğu beni gerçekten çok etkiledi. Kadriye Kemal Gürel İlkokulu, öğrenci kulübü “hızlı okuma” dersi olarak başladık. Başlangıçta benim için farklı bir uygulama alanı olacaktı. İlk defa bu kadar küçük yaşta bir grup ile uzun süreli çalışacaktım.


Sevgili çocuklar için de tanımadıkları bir öğretmen ve ders okuma dersi “kim sever ki”…

İki tarafta tedirginlikler olsa da sonuçta ortaya çıkan tam bir öğrenme süreci oldu. Öğrencilerimiz ile başladığımız çalışma okuma çalışmasıydı. Okuduğumuzu anlamlandırmak için okuduğumuz satırları kafamızda canlandırmamız, canlandırma yaparken birbirine bağlamamız gerekiyordu. Bunu sağlayabilmek için de hayal kurmamız gerekiyordu.

Zamanla okuduklarımızı canlandırmanın daha etkili olduğunu gördük.


Dersimiz devam ederken hem okumayı seven ve günlük okuma alışkanlığı oluşturan, okuduklarının içeriğini ifade edebilen aynı zamanda yazmayı da düşünür bir hale geldik.

Elinizdeki kitapta yer alan öyküler tamamen çocuklarımıza aittir. Kitapta iki sınıftan oluşan toplam yedi grubun öyküleri yer almaktadır.


Öykülerin içeriklerine, olay, olay kurgusu, devamlılığı gibi alanlarda hiçbir düzeltme yapılmamış tır. Onların kaleminden çıktığı gibi yer alması istenmiştir. Düzeltmeye gidildiğinde çocukların kalemlerinin özgünlüğünün kaybolacağı düşünülmüştür.


Çalışmayı yaparken amacımız çocuklarımıza yapabileceklerini gösterip özgüvenlerini arttırmaktır.


Minik kalemlerin hayallerini, maceralarını keyifle okumanız dileğiyle…

 

Hızlı Okuma Eğitmeni
  

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page