top of page
SELMAAKGÜN.jpg

Selma Akgün

1946 Edremit doğumlu olan sanatçı ilk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde başladığı üniversite eğitimini A.Ü. Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olarak tamamladı.

Üniversitedeki yardımcı kürsüsünün “Tarih ve Batı Sanatları” olması nedeniyle, resme karşı duyduğu ilgi, ressam olan amcası Celal Yetkin’in de teşviki ile resim yapmaya dönüştü. Eşinin görevi dolayısıyla gittiği İtalya´da, naif sanatla ilgilendi. Duygularını naif öğelerle ifade eden sanatçı 1998, 2000 ve 2002 yıllarında Türk Kadınlar Birliği İzmir şubesince düzenlenen “Türkiye Kadın Ressamlar” yarışmalarında üçü sergilenmeye değer bulunarak “Onur Belgesi” ile ödüllendirildi.

Balıkesir Valiliği tarafından satın alınan “Hasat” isimli tablosu yeni kurulan Valilik Resim ve Sanat Müzesinde, “Pazaryeri” adlı eseri Edremit Belediyesinde, “Gökkuşağı” isimli eseri Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü Sanat Galerisi koleksiyonunda ve diğer pek çok koleksiyonlarda da çeşitli eserleri bulunuyor.

İzmir, İstanbul, Ankara ve Balıkesir’de çeşitli karma sergilere katıldı, beş defa kişisel sergi açtı. Bir ara Fahir Aksoy grubu ile çalışan sanatçı halen kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

 

selmaakgun.net

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

Kitapları

NAİF Bir Selma Akgün Kitabı, 2024

naif.png

İletişim

bottom of page