top of page
hzyB.jpg

H. Zekâi Yiğitler

H. Zekâi Yiğitler, 1 Mart 1941 tarihinde Karaman’da dünyaya geldi. Annesi; Recep ve Selime kızı, Karaman- Abbas Mahallesi doğumlu Ayşe Yiğitler (D. 14/09/1913 – Ö. 28/08/2001)’dir. Babası; Mehmet ve Şerife Oğlu, Kıbrıs doğumlu Halil İbrahim Yiğitler (D. 01/07/1915 – Ö. 20/10/1986)’dir. Yiğitler üç kardeştir. Ablası Fatma Meral (D. 1/1/1933) ve kardeşi Zafer Yiğitler (D. 1950)’dir.
Anı-roman türünde kaleme alınan Öğretmenim (1975) isimli eserinde, romanın ana figürü Zeki’nin anlatımı ile yazar H. Zekâi Yiğitler’in ailesi hakkında şu bilgiler yer almaktadır:
“Babam derin bir iç geçirir, lokmasını çiğner dururdu. Pek sevmezdi konuşmasını. Bizde her şeye annem karar verirdi. Konuşur, alış veriş yapar, eskilerimizi satar, yenilerini alırdı. Üç beş kuruşumuz varsa annem biriktirirdi. Babam hiçbir şeye karışmaz, ancak eve bir konuk gelirse o zaman çözülürdü dili. Hep kendisi küçükken, dedemin zenginliğinden, iyiliğinden söz eden küçük küçük öyküler anlatırdı. ‘Biz,’derdi. ‘Kıbrıs’tan gelmişiz. Ben yedi sekiz yaşlarındaymışım. Türk Hükümeti Kıbrıs’taki mallarımıza karşılık Silifke’de toprak vermiş. Çiftçilik yapmış dedeniz. Zeybek Mehmet diye anılırmış. İyilerin iyisi bir adam. Bir dilim ekmeğini, toprağını tüm halkla bölüşürmüş. Karış karış dağıtmış ona buna. Kimin işi varsa, Mehmet Dayı. Zeybek Mehmet. Kimin düğünü olursa, Zeybek Mehmet, Ağa bile dedirtmezmiş kendisine. Öyle söyleyenlere öfkelenirmiş. Zeybek diye çağrılması çok hoşuna gidermiş. Sonunda elinde avucunda, Göksu’nun altındaki toprak parçası kalmış ancak. Evi, tarlayı satmış. Taşımış sülaleyi Mersin’e Şeşatiler’in elektrik fabrikasına bekçi girmiş. Amcan Ali, Kıbrıs’a dönmüş. Cemal Amcan da at arabası almış kendisine. Tekel’in malını taşırmış…” (YİĞİTLER, Öğretmenimden Anılar, s. 36-37) 
Yiğitler eğitim hayatına Karaman’da Cumhuriyet İlkokulu’nda başladı. Oradan Adana’ya gelerek Ziya Gökalp İlkokulu’nda iki yıl okudu. Ardından ailesi Tarsus’a taşınınca ilköğrenimini 1953 yılında Tarsus 23 Nisan İlkokulu’nda tamamladı. 1956 yılında Tarsus Lisesi’nin orta kısmından mezun oldu. Öğretmenlik okulu sınavını kazanarak (Diyarbakır’a gidecekken) yeni açılan Akşehir Erkek İlköğretmen Okulu’na girdi. 1959 senesinde buradan mezun olduktan sonra aynı yıl Denizli – Babadağ’a bağlı Ahıllı Köyü’ne tayin oldu. 8 ay burada ilkokul öğretmenliği yaptı. Eğitim hayatına devam etmek için başvurduğu tüm yüksekokulları kazanmasına rağmen İstanbul- Çapa Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nü seçti ve 2 yıl burada eğitim aldıktan sonra 1962 senesinde mezun oldu.
Yazar 30/6/1962 tarihinde İstanbul’da, Nuriye Aretlik (Yiğitler- 15/12/1943) ile evlendi. Nuriye Aretlik, yazarın aynı zamanda Çapa Eğitim Enstitüsü’nden okul arkadaşı olup (Fransızca Bölümü) 1955-1960 yılları arasında Bursa Kız Lisesi’nde yatılı okumuştur. Yiğitler’in beş çocukları olmuştur. Kızı Denizhan Yiğitler (Gül) (D. 5/6/1963) Elbistan’da dünyaya geldi. İlk oğulları Cengizhan Yiğitler (D. 10/10/1964-Tarsus)’den sonra Kayhan Yiğitler (D. 16/6/1966-Tarsus), Halil Gökhan Yiğitler (D. 17/7/1967-Tarsus) ve Ahmet Özhan Yiğitler (D. 19/4/1970, Balıkesir – Ö. 3/9/2016, İstanbul)’dir. Yazarın Denizhan adlı kızından 2 torunu (Selen, Yiğit Gül), Cengizhan adlı oğlundan 1 torunu (Emir), Gökhan adlı oğlundan da 1 torunu (Can) vardır.
Eşi Nuriye Yiğitler ile birlikte 1962 yılında Çapa Eğitim Enstitüsü’nden 1962 yılında mezun olduktan sonra aynı sene Kahramanmaraş- Elbistan Ortaokulu’na tayin olmuştur. 1964- 1969 yılları arasında Tarsus Sanat Okulu, Tarsus Endüstri Meslek Lisesi ve Tarsus Ortaokulu’nda görev yapmıştır. 1969-1970 Balıkesir-Kocaavşar Köyü Ortaokulu’na tayin olan Yiğitler, ertesi yıl Balıkesir merkeze atandıktan sonra 1970- 1978 yılları arasında Balıkesir Lisesi’nde (1976-1977 tarihinde 1 yıl mesleğine istifa ederek görevine ara vermiştir.), 1978- 1982 yılları arasında Edremit Lisesi- Edremit İmam Hatip Lisesi’nde görev yapmıştır.  İstanbul Göztepe Mehmet Beyazıt Lisesi ile İstanbul Fatih İmam Hatip Lisesi’nde ise 1982-1983 tarihinde öğretmenliğine devam etmiştir. Görev yaptığı okullarda Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Yurttaşlık (Sosyal Bilgiler) Bilgisi derslerini vermiştir. 1983 ‘te Ankara 6. Akşam Sanat Okulu (Film Radyo Televizyon Eğitim Merkezi-FRTEM)’nde ise radyo programcısı olarak girmiştir. 
Askerliğini 1975 yılında Hacılarkırı/Bornova/İzmir’de Topçu Er olarak kısa dönem (3 ay) yapmıştır.
1983-1989 yılları arasında görev yaptığı bu sürede, TRT’nin Çocuk Bölümü’nde Azmi ile Cezmi isimli çocuk dizisini sundu ve bu dizinin senaristliğini yaptı. Yine TRT’nin Eğitim Kültür Bölümü’nde Tarihten Sayfalar ve Önemli Günler Haftalar programlarının senaryo yazarlığını yaptı. Yine senarist olarak görev yaptığı TRT Çocuk Radyosu Çocuk Bölümü’nde çocuk oyunları, çocuk tiyatroları yayınladı. (YİĞİTLER, Nasreddin Hoca Pencereden Görünen Baş, 2001, s. 16-17)  Yazar, 1989’da FRTEM’den emekli oldu. 


Devamı ve daha geniş bilgi için bu linkteki belgeyi inceleyebilirsiniz.

  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
Senin Gözlerine Bakmak.png
101 Doğu Öyküsü.png
Ahmet Hulusi Efendi.png
101 Sufi Öykü.png
AŞIKİLEMAŞUK.png
ÖĞRETMENİM.png
hzy.jpg
Mevlana ve İnsan.png
101 Mesnevi Öyküsü.png
TASAVVUF VE DOĞU ÖYKÜLERİ SETİ 4KİTAP.png

Senin Gözlerine Bakmak

BİR

Üç şeye alışmışlığım var benim

Biri sigara biri aşk biri şiir

Dilediğimce içebiliyorum sigarayı

Param olursa alıyorum

Şiir seni görünce gelir kapma

Ama aşk

Onu sen olmadan yapamıyorum

Bütün kuralları yıkıp sen yapıyorum

Bütün kurallara inat sana alışacağım

Ekmek gibi, su gibi

Sigara sen, aşk sen, şiir sen

Oysa bunların tümü

Senin yerini tutamaz

Adım gibi biliyorum. 

Yepyeni aşk şiirleri yazacağım sana 
Tutup ellerinden sana getireceğim kendimi 
Pencereni uçuşan yıldızlara açacaksın 
Yüreğim tıklım tıklım sıcaklığınla dolacak 
Dudakların en diri öpücükleri 
Benim garipsi gözlerimin üstüne bırakacak 
Ve bir sabah aşkla yüklü Kapma geleceksin 
Beni yağmurlu duraklarda bekliyeceğim. 

 

Anlasana aşkın yenilerde başladı

Anlasana sen de yapayalnızın

Saçlarını dağıtıver alnına, bırak

Eteğinin rüzgârında ısındır beni

Yakama aşk eiçeğini tak. 
Avuçla bütün yıldızları gökyüzünden

Gözlerimin içine bak. 

 

(...)

SENİN GÖZLERİNE BAKMAK

bottom of page