top of page
gy.jpg

Gıyas Yetkin

25 Haziran 1905 tarihinde Dimetoka'da doğmuştur. Babası Kadri Bey'dir. Annesini iki yaşındayken kaybetmiştir. Süvari subayı babasının Selânik'e tayini üzerine askeri doktor olan dedesi ve anneannesinin yanına Priştine'ye gönderilmiştir.  Balkan Harbi çıkınca anneannesiyle İstanbul'da bulunan büyük annelerinin yanına gelmişlerdir. Askeri doktor olan dedesi Ahmet Bey'in tayin olması üzerine buraya yerleşmişlerdir.

Babası Kadri Bey'in 1913 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'ne tayin olması üzerine Askeri Rüştiye'nin ilk kısmına başlamıştır. Babasının Süvari Yüzbaşı olarak 1915 yılında Sina Cephesi'ne tayin edilip 1917 de şehit olması üzerine Edremit'e dönmüştür. Gıyas Bey bundan sonra dedesi Dr. Ahbet Bey'in yanında ve himayesinde yetişmiştir.

Bütün ömrünü Edremit tarihi ve halkiyatının araştırılmasına adayan Gıyas Yetkin Bey, 1957 yılından emekli oluncaya kadar Edremit Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memuru olarak çalışmıştır. Edremit'te müze ve kütüphane kurulması konusunda çok büyük emek sarf etmiştir. Edremit Halkevi'nin kültür ve araştırma faaliyetlerinde hep ön saflarda olmuştur.

Çocuğunun tahsili için gitmiş olduğu Ankara'da 16 Nisan 1967 tarihinde vefat etmiştir.

Yılmadan ve yorulmadan yıllarca Edremit'e ait her meseleyi araştıran ve günümüze ulaşmasını sağlayan Edremit aşığı kıymetli araştırmacı Gıyas Yetkin'in eserlerinden yayınlanmış olanlar şunlardır:

1. Yurdun Güzel Bir Köşesi Edremit

2. Edremit Tarihinden Yapraklar

3. Kurtuluşundan Bugüne Kadar Edremit'te Olup Bitenler

4. Kaymakam Hamdi Bey

5. Türk Düşmanı Kanlı Papazlar

6. Ateşten Ateşe

7. Birinci Cihan Harbi'nde Mişon'un Maceraları

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

Kitapları

Edremit Kaymakamı Köprülülü Şehit Hamdi Bey, 2024

hamdi bey.png

İletişim

bottom of page