top of page
yuB.jpg

Yasemin Uras

1972 yılında Balıkesir'in Havran ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Edremit'te tamamladı. 1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümünde öğrenime başladı ve 1993 yılında mezun oldu. 1998 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekonometri Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 1995-1998 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1998-2000 yılları arasında farklı ilköğretim okullarında İngilizce öğretmenliği yaptı.

2004-2007 yılları arasında Almanya'da, 2015-2016 yılları arasında İtalya'da yaşadı. Avrupa'nın önemli merkezlerinde tarihi ve kültürel incelemelerde bulundu. Yasemin Uras, ilk gençlik ve yetişkin olmak üzere iki farklı okuyucu kitlesi için Fantastik, bilim-kurgu ve dram türlerinde romanlar yazmaktadır. Yazarın 2014 yılında "Saat", 2015 yılında "Gök", 2017 yılında "Bakır Tebessüm" ve 2019 yılında da "Geçit" isimli kitapları yayınlanmıştır.

Aynı zamanda editörlük de yapan yazar, Ankara, İzmir ve Eskişehir kitap fuarlarına düzenli olarak katılmaktadır. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde imza ve söyleşi günleri düzenlemektedir. Yeni Kitapları üzerinde çalışmalarına devam eden Yasemin Uras, evli ve iki çocuk annesidir.

  • Instagram
  • Twitter
  • web
geçit.png
bakır tebesüm.png
saat.png
GÖK.png
MESUT İNSANLAR KÜTÜPHANESİ.png
yu.jpg

"Ece, bu kitapla ölümsüzleşti"

Yazar Yasemin Uras, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden  Ece Sıla Ünsal’ın anısına yazdığı “Geçit” adlı kitabı  İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi’nde imzaladı. İmza gününe Ece’nin ailesi ve arkadaşları da katıldı.
 

Günümüz gençlik edebiyatının önemli yazarlarından Yasemin Uras, İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi’nin konuğu oldu. Uras, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden okulun öğrencilerinden Ece Sıla Ünsal’ın anısına yazdığı  “Geçit” adlı kitabını tanıtıp, imzaladı.Kitap tanıtımına ve imza gününe okul müdürü Zülfer Erdem, öğretmenler, Ece ‘nin annesi Zehra Ünsal ve babası İrfan Ünsal ile sınıf arkadaşları da katıldı.

KİTABI ECE ‘NİN ANISINA YAZDI

Yazar Uras’ın söyleşisinde Ece Sıla Ünsal  ve kitaplar konuşuldu.  Bakır Tebessüm, Gök, Saat gibi kitapların da yazarı olan Yasemin Uras “Geçit adlı kitabımı Ece’nin anısına yazdım. Ece’ye  sadece bir seneliğine de olsa hayatıma girdiği ve sevgisi, neşesi, tüm temiz duygularla dolu o muhteşem kalbiyle etrafını aydınlattığı gibi beni de aydınlattığı için milyonlarca defa teşekkür ederim” dedi. Arkadaşları kitap sevgisi ile tanınan Ece’nin adını “Geçit” kitabı ile ölümsüzleştiren, O’nu kitabın kahramanlarından biri yapan Uras’a duyarlılığı için teşekkür etti.  (2019)


DEVAMI
https://www.balikesir24saat.com/ece-bu-kitapla-olumsuzlesti.html
bottom of page