top of page

Kristal Yüzyılı

Türk bilimkurgu ve fantastik edebiyatlarının sağlam kalemi Dr. İlker Selman, yeni üçlemesini nihayet tamamladı Karlı Vadi ile. Kabuk ve Koloni üçlemenin ilk iki cildiydi.


Türk bilim kurgu ve fantastik edebiyatının sağlam kalemi Dr. İlker Selman, yeni üçlemesi Kristal’i Karlı Vadi ile tamamladı. Kabuk ve Koloni üçlemenin ilk iki cildiydi.


Diğer romanlarında olduğu gibi yine kıyamet sonrası bir dünya distopyasıyla buluşturuyor bizi Selman. Bu sefer 21. Yüzyılın sonlarına doğru dünyayı kasıp kavuran küresel ısınma baş rolde. Buzulların erimesiyle, deniz seviyesi yükselmiş, mevsimler ve ekosistemler değişmiş.


Süratle çölleşmeye başlayan yerkürede, asit yağmurları altında kalan insan popülâsyonu, yok olma tehlikesi altına girmiş. Zehirli gazların yoğunlaştığı atmosferde aşırı sıcak yüzünden koruyucu giysiler olmadan yerkürede dolaşamıyor insanoğlu.


Dr. İlker Selman’ın diğer romanlarında olduğu gibi bu seride de cesur ve idealist bilim insanları konuya çözüm bulmaya çalışıyor. Projede başrol oynayan organizma, tardigradlar.


Su ortamında yaşayan ve su ayıları olarak bilinen bu mikroskobik canlıların da virüs ve bakteriler gibi uygun olmayan ortamlarda yaşayabilme özelliğine sahipler. Bu canlıların genetik hazinesi olan DSUP proteininin koruyucu özelliğini çözen bilim insanları, bu maddeden yararlanarak oluşturacakları suda çözünen tabletlerin, insanları aşırı sıcaktan ve asit yağmurlarından koruyacağını düşünüyorlar. Böylece DSUP tabletleri üretiliyor.

İnsanoğlunun yaşam alanlarına da yeni düzenlemeler getiriliyor. Üzerleri tamamen sera camıyla kaplanan yapılar sayesinde insanlar iki yüz kişi bir arada koloniler halinde yaşıyor.

Ölümcül ısınma sonunda yok olmak üzere olan insan toplumları, Dr. İlker Selman’ın Kristal roman serisinde hayatta kalmayı başarıyor.


Dileriz bu kitap gezegenimizin geleceğine de ışık tutar.


Yaşanılabilir, yeşil bir dünyada huzurla nefes almamıza rehberlik eder.
17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page