Sezai Bayar

Sezai Bayar

Share on Facebook Share on Twitter

Sezai Bayar biyografisi

1960 Askeri Darbesine karşı çıkan Son Havadis Gazetesinde müsahhih (düzeltmen) olarak mesleğe başlayan Sezai Bayar, 1970 yılına kadar Son Haber, Tasvir, Adalet ve tekrar Son Havadis gazetelerinde değişik alanlarda görev yaptı. İşletme Ekonomisi dalında yüksek öğrenimi müteakip 1973’te Hürriyet Haber Ajansı Ankara Bölge Temsilcisi oldu. Hürriyet’teki 28 yıllık çalışma döneminde, temsilcilik, bölge müdürlüğü yanında, gazetenin BİR GÜNÜN HİKAYESİ adlı köşesinde isimsiz fıkralar yazdı. Hürriyet Pazar ekinde “Ankara Notları” köşesinde siyaset yazdı.
Aynı yıllarda Hürriyet çatısı altında yayınlanan İzmir Ekspres, Trabzon 52 gazetelerinde köşe yazarlığı ve temsilcilik yaptı. 1987’de Hürriyet Haber Ajansından emekli oldu. Bir ay sonra Hürriyet’in çıkardığı Tempo Dergisinde işe başladı 1994’e kadar burada serbest yazar olarak mesleğini sürdürdü. Hürriyet’in el değiştirmesinden sonra NTV Ankara Haber merkezinde bir yıl editörlük yaptı, Son Havadis Gazetesinde 1998 sonuna kadar Ankara Temsilciliği görevini sürdürdü. Tekrar Hürriyet ve Tempo’ya çağırıldı ve 2002’ye kadar aktif gazeteciliği devam etti.. Hürriyet grubuna ikinci gelişinde Ankara ilavesinde bir yıl köşe yazarlığı yaptı.
Altı yıl Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde son sınıf öğrencilerine gazetecilik, dergi haberciliği ve ajans muhabirliği alanında seçmeli dersler verdi.
Şimdilerde ise Uğur Mumcu Araştırma Gazetecilik Vakfı’nda (UMAG) seçmeli-uzmanlık dersleri ve seminerlerine devam ediyor.
60 yıllık gazetecilik yaşamında, Anadolu Ajansında yönetim kurulu üyeliği, Unesco’da Basın Yayın Kurulu üyeliği, MPM’de Basın Yayın Dairesinde Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.
Gazetecilik anılarımı “Yaşadıklarım-Yazmadıklarım” adlı bir kitapta toplamayı başardı.
Mesleğinin 50. Yılında Burhan Felek Gazetecilik Onur ödülü aldı. 2002’den sonra Hürriyet, Açık Gazete ve Haber Hürriyet’i dahil çeşitli haber portallarında yazılar- Ankara Notları- yazdı ve yazmaya devam ediyor.
 
Sezai Bayar Eserleri: