Amalie Skram

Amalie Skram

Share on Facebook Share on Twitter

Amalie Skram biyografisi

Amalie Skram (22 Ağustos 1846 - 15 Mart 1905) Norveçli yazar ve feminist. Kendine özgü natüralist yazı tarzıyla kadınların sesi olmuştur. 1894 yılında  kocası, Danimarkalı yazar Erik Skram ile birlikte Kopenhag’a yerleşti. Günümüzde Skram, modern atılımın en önemli kadın yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Dört kardeşi olan Skram’ın ebeveynleri küçük çapta işletmecilik yapıyorlardı ve yazar henüz henüz 17 yaşındayken iflas ettiler. Annesinin ısrarı üzerine Bernt Ulrik August Müller adlı yaşlı bir gemi kaptanıyla evlendi. On üç yıllık evlilik ve iki çocuk doğumundan sonra kocasının aldatmaları yüzünden sinir krizi geçirerek hastalandı. Bir akıl hastanesinde yıllarca tedaviden sonra Müller’den boşandı. İki oğluyla birlikte Oslo’ya taşınınca edebiyat hayatı başladı.
Burada  uzun yıllar temasta kaldığı  Arne Garborg ve Bjørnstjerne Bjørnson gibi büyük yazarlarlar tanışarak  Bohem sosyetesine katıldı.  
1884 yılında Amalie Danimarkalı bir  yazar olan  Erik Skram (1847-1923), demiryolu yöneticisi Gustav Skram’ın  oğlu ile evlenerek,  yeni kocası ile Danimarkanın başkenti Kopenhag’a taşındı. Bu evlilikten bir kızları oldu.  Ev hanımı, anne ve yazarlık sorumlulukları sinir krizi geçirerek 1894 yılına kadar Roskilde yakınlarındaki psikiyatri hastanesinde yaşadı
1900 yılında ikinci evliliği de bitti, bundan altı yıl sonra Kopenhag'da öldü.
 
Amalie Skram Eserleri: